  • TL16C550DIPTR
TL16C550DIPTR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550DIPTR
HK JDW NO:
815-TL16C550DIPTR
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550DIPTR Overview
In the 48-LQFP package, you can get the product at a low cost.Transmissions are made using 1, UART channels.Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging option.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.Configured with 48 terminations.In order for it to operate, a voltage of 5V must be provided.The status of this electronic part is currently Active.Data communication is supported by 1 serial I/Os.A method of mounting it is through Surface Mount.UART operates on a voltage of 2.25V~5.5V.There are 48 pins on this electronic device.In this IC, the clock frequency is 24MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed -40°C.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 85°C to ensure long-term, normal performance.A device's configuration is based on its 48 pins.The mount is done using Surface Mount.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.Additionally, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY and other operations as well.The base part number of the part is set to TL16C550.The supply current of 8mA is an allowable maximum value.
TL16C550DIPTR Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DIPTR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550DIPTR UARTs applications.
  • Telecommunication Network Routers
  • Multimedia Systems
  • Portable and battery operated devices
  • Cellular Phones DataPort
  • Battery Operated Electronics
  • Remote Access Servers
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Handheld Computers
  • Ethernet Network Routers
  • Cellular Data
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550DIPTR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    181.692094mg
  • Number of Terminations
    48
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Voltage - Supply
    2.25V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16C550
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm