  • TL16C552AFNR
TL16C552AFNR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C552AFNR
HK JDW NO:
815-TL16C552AFNR
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
5V V 24.23mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 24.23mm mm CMOS 68 260 68
Purchasing and Inquiry
TL16C552AFNR Overview
The 68-LCC (J-Lead) package is the most cost-effective.Transmissions are made using 2, DUART channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.There are 68 terminations used in its configuration.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.This electronic part is Active at present.There are 2 serial I/Os working as a way for data communication.Mounting it through Surface Mount is possible.There is a voltage supply of 0 volts for the device.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 68.The clock frequency of this IC is measured at 16MHz.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The configuration relies on the 68 pins.The object possesses some characteristics that are similar to Printer Port.UART is mounted in the way of Surface Mount.The use of 5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.This part has a base part number of TL16C552.Supply currents up to 50mA are allowed.Universal asynchronous receiver-transmitter operates wUniversal asynchronous receiver-transmitterh the supply current of 50mA, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for specific application.Various information is stored in the memory with a size of 16B.
TL16C552AFNR Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
TL16C552AFNR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C552AFNR UARTs applications.
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Battery Operated Instruments
  • Portable and battery operated devices
  • Handheld Computers
  • Factory automation and process control
  • Cellular Phones DataPort
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
Step5Bar-code shipping tag
TL16C552AFNR
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Bus Compatibility
    IBM PC-AT
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height
    4.57mm
  • Length
    24.23mm
  • Width
    24.23mm
  • Thickness
    4.06mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    68
  • Weight
    4.869796g
    e4
  • Feature
    Printer Port
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    TL16C552
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    2, DUART
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Max Supply Current
    50mA
  • Clock Frequency
    16MHz