  • TL16C554APNR
TL16C554APNR
advertisement
Manufacturer No:
TL16C554APNR
HK JDW NO:
815-TL16C554APNR
Package:
80-LQFP
Datasheet:
TL16C554APNR
Description:
3.3V V 12mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 12mm mm CMOS 80 260 80
Purchasing and Inquiry
TL16C554APNR Overview
UART is available in the cost-effective 80-LQFP package.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.80 terminations are used as parts of its configuration.This device is powered by a voltage of 3.3V.Currently, this electronic part is Active.As a means of transferring data, there are 4 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.UART operates on a voltage of 3V~5.25V.There are 80 pins on this electronic device.There is a 16MHz clock frequency for this IC.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.Initially, it will be configured with 80 pins.The mounting method is Surface Mount.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.Its base part number is TL16C554.50mA is the maximum value allowable for supply current.
TL16C554APNR Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Operating supply voltage of 5V
TL16C554APNR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C554APNR UARTs applications.
  • Domestic Applications
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Factory Automation
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Cellular Data
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Communications equipment
  • Factory Automation and Process Controls
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Handheld Computers
Step5Bar-code shipping tag
TL16C554APNR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Weight
    465.697616mg
  • Number of Terminations
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TL16C554
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Max Supply Current
    50mA
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Number of Serial I/Os
    4
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • Thickness
    1.4mm