  • TL16CP754CIPMRG4
TL16CP754CIPMRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL16CP754CIPMRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL16CP754CIPMRG4
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 10mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
TL16CP754CIPMRG4 Overview
This product is available in a cost-effective package called 64-LQFP.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging method.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.The configuration uses 64 terminations.During operation, it receives a voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Active.Data communication is handled by 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.This device operates at 1.62V~5.5V.There are 64 pins on this electronic device.This IC measures its clock frequency at 48MHz.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.The 64 pins form the basis for its configuration.Several characteristics of Internal Oscillator can be observed in it.A mounting method of Surface Mount is used.When power supplies are provided of 1.8/5V, it is reliable and efficient for electronic designers.To ensure its high efficiency, a voltage of 1.8V is provided as the supply voltage.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY.This part has a base part number of TL16CP754.28mA is the maximum allowable supply current.
TL16CP754CIPMRG4 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 1.8/5V
Operating supply voltage of 1.8V
ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY
TL16CP754CIPMRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16CP754CIPMRG4 UARTs applications.
  • Handheld Computers
  • Router C ontrol
  • Cellular Data
  • Domestic Applications
  • Point-of-Sale Systems
  • Multimedia Systems
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Portable Applications
  • Factory Automation and Process Controls
  • Point-of- Sale Terminals
Step5Bar-code shipping tag
TL16CP754CIPMRG4
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Internal Oscillator
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.62V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16CP754
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Nominal Supply Current
    28mA
  • Max Supply Current
    28mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Protocol
    RS485
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm