  • TL3340AF160QG
TL3340AF160QG
advertisement
Manufacturer No:
TL3340AF160QG
HK JDW NO:
239-TL3340AF160QG
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
TL3340AF160QG
Description:
E-SWITCH - TL3340AF160QG - Tactile Switch, TL3340 Series, Side Actuated, Surface Mount, Round Button, 160 gf, 50mA at 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TL3340AF160QG
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver, Stainless Steel
  • Contact Plating
    Silver, Stainless Steel
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Housing Material
    Polyphthalamide
  • Actuator Material
    Polyphthalamide (PPA)
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    TL3340
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    4.49mm
  • Body Breadth
    3.4 mm
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    500mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    160gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    4.00mm x 3.30mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Number of Switches
    1
  • Body Height
    3.3mm
  • Actuator Length
    850μm
  • Actuator Length, Right Angle
    3.40mm