  • TL751L10CP
TL751L10CP
advertisement
Manufacturer No:
TL751L10CP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL751L10CP
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 2.54mm TL751 PMIC 8 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 150
Step5Bar-code shipping tag
TL751L10CP
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TL751
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    4 %
  • Max Output Voltage
    10V
  • Output Voltage 1
    10V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    11V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 150mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Min Output Voltage
    10V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Bias Current
    1mA
  • Height
    5.08mm
  • Length
    9.81mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm