  • TLC2652AI-14D
TLC2652AI-14D
advertisement
Manufacturer No:
TLC2652AI-14D
HK JDW NO:
815-TLC2652AI-14D
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
50mA per Channel 4pA 120 dB Instrumentational OP Amps 0.00006μA 8V 3.8V~16V ±1.9V~8V TLC2652 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17818
Step5Bar-code shipping tag
TLC2652AI-14D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    TLC2652
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    +-5V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    1.5mA
  • Nominal Supply Current
    2.4mA
  • Power Dissipation
    950mW
  • Slew Rate
    3.1V/μs
  • Architecture
    CHOPPER-STAB
  • Amplifier Type
    Zero-Drift
  • Common Mode Rejection Ratio
    120 dB
  • Current - Input Bias
    4pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3.8V~16V ±1.9V~8V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1μV
  • Bandwidth
    1.9MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    1900 kHz
  • Voltage Gain
    150dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00006μA
  • Low-Offset
    YES
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    8V
  • Voltage - Input Offset
    0.5μV
  • Low-Bias
  • Micropower
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00006μA
  • Programmable Power
    NO
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    1.9MHz
  • Max I/O Voltage
    1μV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C