  • TLC59208FIRGYR
TLC59208FIRGYR
advertisement
Manufacturer No:
TLC59208FIRGYR
HK JDW NO:
815-TLC59208FIRGYR
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.3/5V 0.5mm Gold PMIC TLC59208 16 Pin 25MHz 4.5V 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TLC59208FIRGYR Overview
As a result of its 16-VFQFN Exposed Pad package, it helps to save board space on the board. 8 outputs are designed into LED drivers.The mounting method is Surface Mount.The system emerges as a Linear with high efficiency.-40°C~85°C TA is the operating temperature of the led driver.A frequency of 25MHz is used as the basis for operation.For its operation, 16 terminations are designed.This LED driver is configured with a base of 16 pins.The number of segments is estimated to be 8.It's under the TLC59208 base part number.It is acceptable to have a maximum voltage of 5.5V.The output voltage of the device is 17V.The device has 20 pins.In addition, its characteristics are classified into Display Drivers.It operates at a voltage of 3V as its minimal input voltage.To meet high efficiency standards, it works with a voltage of 3V.Supply current cannot exceed 5.5V.It is possible to obtain a high efficiency with this device when the maximum supply current is less than 8mA.There is no current that can be supplied to the load.LED drivers are able to deliver all the benefits of LEDs at their maximum output current of 50mA.
TLC59208FIRGYR Features
Available in the 16-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 4.5V
TLC59208FIRGYR Applications
There are a lot of Texas Instruments TLC59208FIRGYR LED Driver ICs applications.
  • Sports Facility Lighting
  • Down lighting
  • Architectural lighting
  • Gallery lighting
  • LED headlights
  • A- lamps
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Refrigeration lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Linear fluorescent
Step5Bar-code shipping tag
TLC59208FIRGYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    37.194574mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Max Power Dissipation
    2.08W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    TLC59208
  • Pin Count
    20
  • Number of Outputs
    8
  • Max Output Current
    50mA
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Power Dissipation
    2.08W
  • Output Current
    50mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • Voltage - Output
    17V
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Internal Switch(s)
  • Low Level Output Current
    30mA
  • fmax-Min
    1 MHz
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    8
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3.5mm