  • TLCJ226M002RTA
TLCJ226M002RTA
advertisement
Manufacturer No:
TLCJ226M002RTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLCJ226M002RTA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TLCJ226M002RTA
Description:
22μF ±20% 7.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TLCJ226M002RTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    0.85mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TLC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Leakage Current
    500nA
  • Manufacturer Size Code
    J
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • Length
    1.6mm