  • TLI4970D025T4XUMA1
TLI4970D025T4XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
TLI4970D025T4XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TLI4970D025T4XUMA1
Package:
8-PowerTDFN
Purchasing and Inquiry
TLI4970D025T4XUMA1 Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in 8-PowerTDFN packages. To protect the current sensors against damage, they have been packaged in the Cut Tape (CT). It is recommended that current sensors provide a current that is not greater than 20mA. A 8 termination is found on the current sensors. In this current sensor, there are 8 pins. While working, these sensors can supply a voltage of 3.3V. It is important that current sensors do not supply voltages exceeding 3.5V. In operation, these electronic components should supply 12mA of current.
TLI4970D025T4XUMA1 Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3.1V~3.5V
Frequency: DC~18kHz
Sensing Current: 25A
8-PowerTDFN Package
TLI4970D025T4XUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies TLI4970D025T4XUMA1 Current Sensors applications.
  • Continuity
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Power supply management
  • Overcurrent Detection
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Battery supplied applications
  • OEM Current Sensing
  • Proving Switch
  • Battery chargers and systems
  • DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
TLI4970D025T4XUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    SEATED HGT-CALCULATED
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    DC~18kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    SPI
  • Output Type
    Digital
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    20mA
  • Accuracy
    ±2%
  • Response Time
    57μs
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Bandwidth
    18 kHz
  • Sensor Type
    Hall Effect, Differential
  • Linearity
    ±1.6%
  • Sensing Method
    Hall Effect
  • For Measuring
    AC/DC
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Current - Sensing
    25A
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7mm