  • TLS203B0EJV33XUMA1
TLS203B0EJV33XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
TLS203B0EJV33XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TLS203B0EJV33XUMA1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 462
Step5Bar-code shipping tag
TLS203B0EJV33XUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.22V
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Min Current Limit
    320mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    30A
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4 @ 300mA