  • TLV1117-33CDCYRG3
TLV1117-33CDCYRG3
advertisement
Manufacturer No:
TLV1117-33CDCYRG3
HK JDW NO:
815-TLV1117-33CDCYRG3
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
TLV1117-33CDCYRG3
Description:
Fixed 2.3mm TLV1117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 236689
Step5Bar-code shipping tag
TLV1117-33CDCYRG3
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Base Part Number
    TLV1117
  • Pin Count
    4
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    0°C~125°C