  • TLV320AIC11CPFB
TLV320AIC11CPFB
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC11CPFB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV320AIC11CPFB
Package:
48-TQFP
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC11CPFB Overview
For space-saving reasons, it is supplied in a 48-TQFP package. Tray packaging is adopted. Its General Purpose type ensures high-efficiency performance in a range of applications. Surface Mount is the mounting type employed by this device. Operating performance at 0°C~70°C makes it possible to operate normally. The unit is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. 3V~5.5V of supply voltage are applied to the analog circuit. A supply voltage of 4.5V~5.5V is applied to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 48 terminations. In electronic terms, it is a kind of 48-pin device. The board is configured with 48 pins. The base part number TLV320AIC11 can be used to find related parts. 5.5V is the maximum value of supply voltage. A minimum supply voltage of 1.1V should be maintained. It is able to operate from the supply voltage of 3.6V. There are 1 D/A converters used to convert the digital signals into analog signals.
TLV320AIC11CPFB Features
Embedded in the 48-TQFP package
Operating temperature of 0°C~70°C
1 / 1 ADCs / DACs
TLV320AIC11CPFB Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC11CPFB CODECs Interface ICs applications.
  • Demultiplexing
  • Subtraction
  • Automated Guided Vehicles (AGV)
  • Aerospace
  • Stagecraft
  • Medical & Lab Equipment
  • RF-based home automation system
  • Dynamic applications
  • Cut-to-length
  • Linear distance measurement
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC11CPFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TLV320AIC11
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    2-Wire, SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Data Interface
    Serial
  • Sampling Rate
    22 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    3V~5.5V
  • Voltage - Supply, Digital
    4.5V~5.5V
  • Power Consumption
    39mW
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    90 dB
  • Number of D/A Converters
    1
  • Resolution (Bits)
    16 b
  • Sigma Delta
    Yes
  • Number of ADCs / DACs
    1 / 1
  • Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ
    84 / 85
  • S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ
    90 / 87
  • Height
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    137.410139mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C