  • TLV320AIC23BGQE
TLV320AIC23BGQE
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC23BGQE
HK JDW NO:
815-TLV320AIC23BGQE
Package:
80-VFBGA
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC23BGQE Overview
For space-saving reasons, it is supplied in a 80-VFBGA package. The packaging way of Tray is adopted. Because it is a type of Stereo Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It employs Surface Mount as its mounting type. Using -10°C~70°C as the operating performance allows it to operate normally. It features 2 / 2 ADCs / DACs. 2.7V~3.6V of supply voltage are applied to the analog circuit. 1.42V~3.6V is the supply voltage for the digital circuit. There are 80 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. This is a 80-pin electronic device. With 80 pins, it is configured. Its base part number TLV320AIC23 can be used to find other parts that are related. The maximum value of supply voltage should be maintained at 3.6V. Subcategory Other Consumer ICs describes this electronic part. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 1.42V. For converting digital signals into analog signals, there are 2 D/A converters. In order to store information, 24 bits are provided. The device has 3 analog inputs. The device has 4 analog outputs. 1 ADC channels indicate how many analog values can be read simultaneously.
TLV320AIC23BGQE Features
Embedded in the 80-VFBGA package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
3 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC23BGQE Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC23BGQE CODECs Interface ICs applications.
  • Linear distance measurement
  • Data transfer
  • High-performance memory systems
  • Medical industry
  • Subtraction
  • Missing value imputation
  • Backstop gauging
  • Chemical dosing pumps
  • Cut-to-length
  • Wind turbines
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC23BGQE
    Select All
  • Lifecycle Status
    LIFEBUY (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-VFBGA
  • Number of Pins
    80
  • Weight
    50.207005mg
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    80
  • Type
    Stereo Audio
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TLV320AIC23
  • Pin Count
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.42V
  • Number of Bits
    24
  • Data Interface
    I2C, Serial
  • Sampling Rate
    96 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~3.6V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.42V~3.6V
  • Power Consumption
    23mW
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    90 dB
  • Number of ADC Channels
    1
  • Number of D/A Converters
    2
  • Resolution (Bits)
    16 b, 20 b, 24 b, 32 b
  • Number of Analog Inputs
    3
  • Sigma Delta
    Yes
  • Number of ADCs / DACs
    2 / 2
  • Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ
    90 / 90
  • S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ
    90 / 100
  • Number of Analog Outputs
    4
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm