  • TLV320AIC32IRHBR
TLV320AIC32IRHBR
advertisement
Manufacturer No:
TLV320AIC32IRHBR
HK JDW NO:
815-TLV320AIC32IRHBR
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
TLV320AIC32IRHBR
Purchasing and Inquiry
TLV320AIC32IRHBR Overview
As a space saver, it comes in the 32-VFQFN Exposed Pad package. Tape & Reel (TR) packaging is adopted. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of Stereo Audio. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, the system can operate normally. 2 / 2 ADC / DAC is integrated into it. 2.7V~3.6V of supply voltage are applied to the analog circuit. There is a supply voltage of 1.65V~1.95V provided to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 32 terminations. In electronic terms, it is a kind of 32-pin device. There are 32 pins on this board. Find more related parts by using its base part number TLV320AIC32. Maintain a maximum voltage of 3.6V. It is classified as a Other Consumer ICs electronic part. Minimum supply voltage should remain at 2.7V. When the supply voltage is 3.3V, it can operate. A total of 6 analog inputs are available. An analog output can be sampled from numerical values using 2 DAC channels.
TLV320AIC32IRHBR Features
Embedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
6 analog inputs
TLV320AIC32IRHBR Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV320AIC32IRHBR CODECs Interface ICs applications.
  • Image compression
  • Automation
  • Linear measurement
  • Image search
  • Advanced breast cancer treatments
  • Electronics industry
  • Filling
  • Automatic health monitoring systems
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Microprocessor
Step5Bar-code shipping tag
TLV320AIC32IRHBR
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Stereo Audio
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TLV320AIC32
  • Pin Count
    32
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    2-Wire, I2C, I2S, Serial
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Data Interface
    PCM Audio Interface
  • Sampling Rate
    96 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~3.6V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.65V~1.95V
  • Power Consumption
    14mW
  • Max Output Power
    500mW
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    92 dB
  • Resolution (Bits)
    24 b
  • Number of DAC Channels
    2
  • Number of Analog Inputs
    6
  • Sigma Delta
    Yes
  • Number of ADCs / DACs
    2 / 2
  • Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ
    92 / 100
  • S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ
    92 / 100
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Weight
    72.206235mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C