  • TLV809J25DBZR
TLV809J25DBZR
advertisement
Manufacturer No:
TLV809J25DBZR
HK JDW NO:
815-TLV809J25DBZR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin 809J25 Voltage supervisor1 Channels Min 2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TLV809J25DBZR Overview
There are 3 terminals on this power management that allow it to be mounted. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. There are TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions included in this PMIC so that you can refer to them. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. There is a voltage supply of 3.3V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power management conducts at a voltage of 1. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. There are 3 pins on the supervisor. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 2V. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 6V volts in this IC management. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Totem Pole of output voltage. It is always advisable to use 809J25, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The maximum supply temperature is 25μA.
TLV809J25DBZR Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2V
TLV809J25DBZR Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV809J25DBZR Voltage Supervisors applications.
  • Efficient information transmission
  • Battery cars
  • Detection of phase loss
  • Display equipment
  • Linux and server computing
  • Transformer load monitoring equipment
  • Satellite navigation
  • External alarm
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Cloud computing
Step5Bar-code shipping tag
TLV809J25DBZR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Base Part Number
    809J25
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Max Supply Current
    25μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    9μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.25V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    120ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.2V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.3V
  • Threshold Voltage
    +2.25V
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm