  • TLZ5V1A-GS08
TLZ5V1A-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TLZ5V1A-GS08
HK JDW NO:
884-TLZ5V1A-GS08
Datasheet:
TLZ5V1A-GS08
Description:
Diode Zener Single 5.1V 3% 500mW Automotive 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLZ5V1A-GS08
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    175°C
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    TLZ5V1
  • Pin Count
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm