  • TMS32C6713BPYPA167
TMS32C6713BPYPA167
advertisement
Manufacturer No:
TMS32C6713BPYPA167
HK JDW NO:
815-TMS32C6713BPYPA167
Package:
208-LQFP Exposed Pad
Datasheet:
Description:
0.5mm 1.23.3V 8kB CPLD TMS320C67x Series 32C6713 208 Pin 167MHz 1.2V 208-LQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TMS32C6713BPYPA167 Overview
In the 208-LQFP Exposed Pad package, it is a type of electronic component.Tray is the packaging method provided.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~105°C TC in order to ensure its normal functioning.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.TMS320C67x series digital signal processors contain this digital signal processor.There are 208 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.2V.Pins are available on the 208 component.This configuration contains 208 pins.Based on its base part number of 32C6713, many ralated parts can be found.167MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.47V to this device.Using 1.2V as the supply voltage, it operates.This device is able to store 8kB data in its memory.Electricity is supplied by 1.23.3V.With this electronic part, additional features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be provided.The device is equipped with 16 I/Os.The memory type adopted by it is SDRAM, SRAM.It is possible to program 2 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.External sources are causing 4 interrupts.Data is transferred using 16 DMA channels without overloading the CPU.
TMS32C6713BPYPA167 Features
Supplied in the 208-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS32C6713BPYPA167 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS32C6713BPYPA167 DSP applications.
  • Tomography technology
  • Consumer electronic gadgets
  • Dam design
  • Voice recognition
  • Signal processing for telecommunications
  • Streaming videos
  • Tomography technology
  • Remote sensing image processing technology
  • Telephone conversations
  • Video coding, audio coding
Step5Bar-code shipping tag
TMS32C6713BPYPA167
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-LQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    208
  • Weight
    2.622388g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Series
    TMS320C67x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    167MHz
  • Base Part Number
    32C6713
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256kB
  • Memory Type
    SDRAM, SRAM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    264kB
  • Number of DMA Channels
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Thickness
    1.4mm