  • TN80C196KC20
TN80C196KC20
advertisement
Manufacturer No:
TN80C196KC20
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TN80C196KC20
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 68 Pin 20MHz PLCC
Quantity:
In Stock : 1922
Step5Bar-code shipping tag
TN80C196KC20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Frequency
    20MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel, UART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    48
  • RAM Size
    488B
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    3
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    4.83mm
  • Length
    24.2mm