  • TNY254G-TL
TNY254G-TL
advertisement
Manufacturer No:
TNY254G-TL
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-TNY254G-TL
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
TNY254G-TL
Description:
8 TerminationsAC to DC power converterTinySwitch? Series 44kHz
Purchasing and Inquiry
TNY254G-TL Overview
8-SMD, Gull Wing is the package in which the ac to dc converter is embedded.You can get it in AC/DC power converter Tape & Reel (TR) .It is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ in order to ensure its performance.A SWITCHING REGULATOR analog integrated circuit is used in this AC DC converter.As a result, the switching frequency reaches 44kHz .A total of 8 terminations have been recorded.The ac-dc converter has 8 pins.A member of the TinySwitch? manufacturer family, it has the following characteristics.As a result, its output voltage is 5.8V .Ac to dc inverters can only be powered at a maximum current of 0.5A .
TNY254G-TL Features
Packaged with 8-SMD, Gull Wing
Switching Frequency at 44kHz
TNY254G-TL Applications
There are a lot of Power Integrations TNY254G-TL AC DC Converters applications.
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cell Phones
  • Laptops
  • Air conditioners
  • Battery Chargers
  • Cleaners
  • Automotive Clusters
  • Home appliances
  • MPS parts
  • Linear Adapter Replacements
  • WiFi Wireless
Step5Bar-code shipping tag
TNY254G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    TinySwitch®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    4W
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Output Voltage
    5.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Control Features
    EN
  • Topology
    Flyback
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Frequency - Switching
    44kHz
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Duty Cycle
    68%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height Seated (Max)
    3.98mm
  • Length
    9.575mm
  • Width
    6.35mm