  • TNY265PN
TNY265PN
advertisement
Manufacturer No:
TNY265PN
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-TNY265PN
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
TNY265PN
Description:
7 TerminationsAC to DC power converterTinySwitch?-II Series 1 Outputs132kHz Min 85V VMax 265V V
Purchasing and Inquiry
TNY265PN Overview
The ac to dc converter is embedded in 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package.The ac dc converter is available in Tube case.Through Hole is mounted in the way of this AC/DC converter.This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.A SWITCHING REGULATOR analog integrated circuit is used in this AC DC converter.In this AC to DC transformer, the switching frequency is 132kHz .Total terminations are 7 .There are 8 pins on the ac-dc converter.It belongs to a manufacturer family of TinySwitch?-II .In this AC to DC transformer, there are 1 outputs to run.It has been set to 295mA for the output current.It produces a voltage of 5.8V .There is 7.5W output power generated by a coverter.The minimum supply voltage across the converter is 85V .A maximum voltage of 265V can be applied across the converter.It is configured with Adjustable as the output.
TNY265PN Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 132kHz
Output Current at 295mA
Output Type : Adjustable
TNY265PN Applications
There are a lot of Power Integrations TNY265PN AC DC Converters applications.
  • Lighting controls
  • Power adapters for network devices
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • Industrial controls
  • 3.3V power supplies
  • Standby power supplies for VCR
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Switching AC-DC Charger
  • Dimmers
Step5Bar-code shipping tag
TNY265PN
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TNY265PN.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.8V
  • Output Type
    Adjustable
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    245μA
  • Output Current
    295mA
  • Output Power
    7.5W
  • Control Features
    EN
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    132kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    68 %
  • Max Supply Voltage (AC)
    265V
  • Duty Cycle
    65%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Min Supply Voltage (AC)
    85V
  • Length
    9.575mm
  • Width
    7.62mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TinySwitch®-II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    11W