  • TOP265KG-TL
TOP265KG-TL
advertisement
Manufacturer No:
TOP265KG-TL
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-TOP265KG-TL
Package:
12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad
Datasheet:
TOP265KG-TL
Description:
11 Pin AC to DC power converterTOPSwitch?-JX Series 1 Outputs66kHz 132kHz Min 85V VMax 265V V
Purchasing and Inquiry
TOP265KG-TL Overview
There is a ac to dc converter embedded in package 12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad .It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter needs to be operated at -40°C~150°C TJ °C in order to perform.In this AC DC converter, the analog IC type is ANALOG CIRCUIT .There is 66kHz 132kHz switching frequency.In this ac/dc converter, there are 11 pins.Currently, it is acdc converter of the manufacturer family of TOPSwitch?-JX .A total of 1 outputs need to be run.In this AC to DC transformer, the output current is set to 2.5A .Its output voltage amounts to 12V .The output power of a coverter generates 34W .There should be no less than 85V voltage across the converter.This converter can operate at a maximum supply voltage of 265V .
TOP265KG-TL Features
Packaged with 12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad
Switching Frequency at 66kHz 132kHz
With 11 pins
Output Current at 2.5A
TOP265KG-TL Applications
There are a lot of Power Integrations TOP265KG-TL AC DC Converters applications.
  • AC/DC LED Driver applications
  • AC/DC Adaptors/Chargers for PDAs
  • IoT Applications
  • Dimmers
  • Adaptors for DSCs
  • LED Driver
  • Battery Chargers
  • Air Conditioning
  • Automotive Telematics
  • Power tools
Step5Bar-code shipping tag
TOP265KG-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TOPSwitch®-JX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power (Watts)
    53W
  • Power Rating
    34W
  • Max Power Dissipation
    34W
  • Technology
    CMOS
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    12V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    34W
  • Control Features
    Frequency Control
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    66kHz 132kHz
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    83 %
  • Max Supply Voltage (AC)
    265V
  • Duty Cycle
    78%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    725V
  • Min Supply Voltage (AC)
    85V
  • Height Seated (Max)
    2.49mm
  • Width
    8.89mm