TPA3001D1PWPR
TPA3001D1PWPR
815-TPA3001D1PWPR
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
15mA mA15mA mA20 kHz kHz20W WAudio Amplifiers1.2mm mm4.4mm mm4.16W W24 pins24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TPA3001D1PWPR Overview
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad contains an embedded device.Cut Tape (CT) is the packaging method.In 24 terminations, a transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.1-Channel (Mono) is the output configured for it.This electrical device is classified as type Class D .The computer or other communication device has 24 pins, which are pronged contacts.Amp parts is mounted in the way of Surface Mount .Amp parts is powered by a voltage of 8V~18V volts.1 channels are present on the device.Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown can be ensured when operating.The operating temperature should not exceed -40°C~85°C TA .There are 24 pins on this device.Audio/Video Amplifiers contains it.This chip is included in the TPA3001 family.The maximal Output Power of this electronic part is 20W kWh per hour.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 8V .There is a Single supply type on this electronic part.Without external influences, it consumes 8mA of quiescent current.
TPA3001D1PWPR Features
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
24 pin count
TPA3001 family
20W kWh per hour
TPA3001D1PWPR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA3001D1PWPR audio amplifiers applications.
- Switching amplifier
- Oscilloscopes
- Proportional counter tubes
- Addition and subtraction operation circuits
- Band-stop filter
- Fission chambers
- Biopotential
- Portable electronic products powered by batteries
- pH (acidity)
- Comparator
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TPA3001D1PWPR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare