  • TPHR8504PL,L1Q
TPHR8504PL,L1Q
advertisement
Manufacturer No:
TPHR8504PL,L1Q
HK JDW NO:
4669-TPHR8504PL,L1Q
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 0.85mOhm @ 50A, 10V ±20V 9600pF @ 20V 103nC @ 10V 40V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 160233
Step5Bar-code shipping tag
TPHR8504PL,L1Q
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W Ta 170W Tc
  • Power Dissipation
    1W
  • Turn On Delay Time
    26 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    0.85mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9600pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    150A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    103nC @ 10V
  • Rise Time
    13ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    14 ns
  • Turn-Off Delay Time
    63 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    340A
  • Threshold Voltage
    1.4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Input Capacitance
    9.6nF
  • Drain to Source Resistance
    700μOhm
  • Rds On Max
    850 μΩ
  • Height
    1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOP Advance (5x5)
  • Operating Temperature
    175°C TJ