  • TPL0202-10MRTER
TPL0202-10MRTER
advertisement
Manufacturer No:
TPL0202-10MRTER
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPL0202-10MRTER
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
TPL0202-10MRTER
Description:
16 Terminations5V 16 Pin TPL0102 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Quantity:
In Stock : 7194
Purchasing and Inquiry
TPL0202-10MRTER Overview
Package 16-WFQFN Exposed Pad contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 16 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices displays 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 10kOhm.TPL0102 family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.16 pins are present on this potentiameter.At 3/5V, it can deliver voltage.The element consists of 2 elements.
TPL0202-10MRTER Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
TPL0202-10MRTER Applications
There are a lot of Texas Instruments TPL0202-10MRTER Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Wheatstone bridges
  • Bias adjustment circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • Audio Volume control
  • Household appliances
  • Healthcare Products
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
TPL0202-10MRTER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    12 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPL0102
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Nominal Supply Current
    5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2MHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    25
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    132ppm/°C
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm