TPS2300IPWR
TPS2300IPWR
815-TPS2300IPWR
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Tape & Reel (TR) Active 2 Surface Mount Hot Swap Controllers 5μA mA Latched Fault, UVLO 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 2 General Purpose Hot Swap Controller
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TPS2300IPWR Overview
This is included in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.Currently, 2 channels can be accessed.Tape & Reel (TR)-shaped packaging is used for this product.Hot-swappable device terminates wHot-swappable deviceh 20 in total.Device DUAL is in the terminal position.20 pins make up its total.High efficiency is possible at a voltage of 4.5V.The way it's set up is the way Surface Mount wants it.Hot Swap Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.To ensure reliable operation, the temperature should be set to -40°C~85°C.A General Purpose application is available for the device.Hot-swappable device is featured in Latched Fault, UVLO.As long as you have a 3V~13V 3V~5.5VV power source, it should work.In the TPS2300 family, it appears as a number.During operation, 20 pins are used.Power Management Circuits contains this gadget on its own.Among its programmable features are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate.There is currently an adequate supply of 5μA.Surface Mount is its direction of movement.Hot-swappable device is important that the supply voltage (Vsup) is kept above 3V for normal operation of the device.The maximum supply current for operation is 1mA.In the case of a 21V output voltage, high efficiency can be achieved.
TPS2300IPWR Features
The terminal position of 20
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Output voltage of 21V
TPS2300IPWR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2300IPWR hot swap controllers applications.
- High power circuit board
- Circuit power protectors
- Industrial
- Current monitor output
- Microcontrollers
- Backplane
- DC boost circuit
- Redundant-array-of-independent-disk (RAID) storage
- Base station
- Current limit and current foldback limit functions
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TPS2300IPWR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPS2590RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM25069PMME-2/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2420RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWR14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5067MM-1/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWRG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UCC3915DPTR16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5066PMHX/NOPB28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPS2350DG414-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare