  • TPS2480PW
TPS2480PW
advertisement
Manufacturer No:
TPS2480PW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS2480PW
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
TPS2480PW
Description:
Tube Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers I2C, Latched Fault UVLO 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 1 General Purpose Hot Swap Controller, Monitor
Purchasing and Inquiry
TPS2480PW Overview
The 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package includes it.Hot-swappable device is currently possible to access 1 channels.It's packaged in a Tube shape.Hot-swappable device has a total of 20 terminations.There is a DUAL terminal position on the device.Hot-swappable device has a total of 20 pins on Hot-swappable device.High efficiency can be achieved when the supply voltage is 48V.As Surface Mount would say, it's set up like that.In electrical components, Hot Swap Controller, Monitor is the classification.Hot-swappable device is recommended that the temperature is set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance.The device has General Purpose applicationsAs you can see in I2C, Latched Fault UVLO, it's featured.With a 9V~80VV power source, it should work.Numbers in the TPS2480 family include it.During operation, 20 pins are used.As far as Power Management Circuits is concerned, this gadget is self-contained.There are Current Limit, Fault Timeout features that can be programmed.The position of the object is in the direction of Surface Mount.Normally, Vsup should remain above 9V.There is a value of 80V set for Vsup (maximum supply voltage).Part 9/80V uses a power supply that has a voltage.Its maximum current requirement is 1mA.With a 100V output voltage, high efficiency is possible.
TPS2480PW Features
The terminal position of 20
Features of I2C, Latched Fault UVLO
Programmable features of Current Limit, Fault Timeout
Output voltage of 100V
TPS2480PW Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2480PW hot swap controllers applications.
  • Limitting the inrush current
  • High power circuit board
  • CompactPCI
  • Redundant negative voltage supplies
  • Comprehensive analog and digital capabilities
  • Avionics systems
  • USB interface
  • Datacom
  • Current limit and current foldback limit functions
  • Firewire
Step5Bar-code shipping tag
TPS2480PW
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TPS2480PW.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    I2C, Latched Fault UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller, Monitor
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Voltage - Supply
    9V~80V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    48V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Depth
    4.5mm
  • Base Part Number
    TPS2480
  • Pin Count
  • Output Voltage
    100V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    80V
  • Power Supplies
    9/80V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    9V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Current
    1mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Output Current-Max
    500A
  • Nominal Input Voltage
    20V
  • Internal Switch(s)
    No
  • Programmable Features
    Current Limit, Fault Timeout
  • Feature Pins
    EN, PG, PROG, TIMER
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm