  • TPS2HB16AQPWPRQ1
TPS2HB16AQPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS2HB16AQPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS2HB16AQPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series TPS2HB16 13.5V 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 50
Purchasing and Inquiry
TPS2HB16AQPWPRQ1 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).Package 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.There is a switch type of General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TA for reliable operation.By default, it is set to output 2.The LED driving board operates at Not Required volts.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.It is a member of the TPS2HB16 family.It has a total of 16 terminations.It contains 2 functions.Its maximum output voltage is 60AV.High efficiency is possible when the supply voltage is set to 13.5V.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q100 series.The Vsup value (maximum supply voltage) is set to 18V.To maintain a normal operation, the supply voltage (Vsup) must be maintained above 6V.
TPS2HB16AQPWPRQ1 Features
Supplied from 13.5V
TPS2HB16AQPWPRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2HB16AQPWPRQ1 Power Switches ICs applications.
  • Telecom and Network Systems
  • Hot Swap
  • USB Power Distribution
  • Hot-Swap Systems
  • USB Power Distribution
  • Portable Video Game Players
  • Wearable Devices
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Ports/Hubs
  • PC Cards
Step5Bar-code shipping tag
TPS2HB16AQPWPRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    13.5V
  • Base Part Number
    TPS2HB16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    60A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    3V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
  • Turn On Time
    145 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    29.1A
  • Rds On (Typ)
    16m Ω