  • TPS2HB35CQPWPRQ1
TPS2HB35CQPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS2HB35CQPWPRQ1
HK JDW NO:
815-TPS2HB35CQPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series TPS2HB35 13.5V 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
TPS2HB35CQPWPRQ1 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).In the 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is included.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C TA in order to ensure reliable operation.The LED driver is equipped with 2 outputs.With a supply voltage of Not Required, the LED driving board operates.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.The TPS2HB35 family consists of this type.There are 16 terminations in it.As far as the lighting driver is concerned, there are 2 functions.Its maximum output voltage is 36AV.As long as the supply voltage is 13.5V, high efficiency can be achieved.It is included in the Automotive, AEC-Q100 series.A maximum supply voltage of 18V is set in Vsup.Normal operation requires Vsup above 6V.
TPS2HB35CQPWPRQ1 Features
Supplied from 13.5V
TPS2HB35CQPWPRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2HB35CQPWPRQ1 Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Portable GPS
  • Set-Top Boxes
  • Various applications equipped with buttons
  • Solid-State Drives
  • Portable Music Players
  • Smartphone and PDA
  • Portable GPS Device
  • Set-top-box
  • Handheld Devices
Step5Bar-code shipping tag
TPS2HB35CQPWPRQ1
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Supply Voltage
    13.5V
  • Base Part Number
    TPS2HB35
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    36A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    3V~28V
  • Turn On Time
    100 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    14A
  • Rds On (Typ)
    35m Ω