  • TPS2HB50BQPWPRQ1
TPS2HB50BQPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS2HB50BQPWPRQ1
HK JDW NO:
feilidi-TPS2HB50BQPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
TPS2HB50BQPWPRQ1
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 13.5V 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 2500
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TPS2HB50BQPWPRQ1 Overview
This file is included in package 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width).The lighting driver has the mounting type Surface Mount.General Purpose is the switch type that it owns.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TA for reliable performance.By default, it is set to output 2.It uses a supply voltage of 3V~28V to operate.Voltage output is N-Channel volts at maximum.A total of 16 terminations can be found in it.Currently, the lighting driver has a total of 2 functions.There is a maximum output of 18AV from the LED driver.It is possible to obtain high efficiency with a supply voltage of 13.5V.It belongs to the Automotive, AEC-Q100 series.In this LED driver, the maximum supply voltage is configured to be 18V (Vsup).In order to operate normally, the supply voltage (Vsup) must be maintained above 6V.It has a BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER type of interface with the lighting driver.
TPS2HB50BQPWPRQ1 Features
Supplied from 13.5V
TPS2HB50BQPWPRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2HB50BQPWPRQ1 Power Switches ICs applications.
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Smartphone and PDA
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Set-top-box
  • Solid State Drivers
  • HDD, SSD
  • PC Cards
  • Portable Music Players
  • PC Card Hot Swap
  • Telecom and Network Systems
Step5Bar-code shipping tag
TPS2HB50BQPWPRQ1
    16
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Supply Voltage
    13.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
    General Purpose
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Turn On Time
    145 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    27A
  • Turn Off Time
    147 µs
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~28V
  • Rds On (Typ)
    50m Ω
  • Current - Output (Max)
    18A