  • TPS3124J12DBVT
TPS3124J12DBVT
advertisement
Manufacturer No:
TPS3124J12DBVT
HK JDW NO:
815-TPS3124J12DBVT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
1.2V 5 Terminals 5-Pin TPS3124J12 Voltage supervisor 1 Channels Min 750mV Max 3.3V
Quantity:
In Stock : 7934
Step5Bar-code shipping tag
TPS3124J12DBVT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    POWER-ON RESET GENERATOR
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    437mW
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Base Part Number
    TPS3124J12
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Max Output Current
    0A
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    750mV
  • Operating Supply Current
    14μA
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    30μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    14μA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Max Input Voltage
    3.3V
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.04V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.12V
  • Threshold Voltage
    1.08
  • Undervoltage Threshold
    1.08V
  • Overvoltage Threshold
    1.12V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm