  • TPS3307-33DGNR
TPS3307-33DGNR
advertisement
Manufacturer No:
TPS3307-33DGNR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3307-33DGNR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.3V8 Terminals 8-Pin TPS3307 Voltage supervisor3 Channels Min 2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3307-33DGNR Overview
There are 8 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Tape & Reel (TR)-packaging is used. Power management is possible to find a series of 1 functions. There are 3 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. IC management is packaged as a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package. There are a lot of similarities between this IC power and other Multi-Voltage Supervisor products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. In a 3.3V supply voltage, the power management conducts. When a supply voltage of 3 is applied to the power ic, it conducts. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. 8 pins are present in total in this power management. There are 8 pins on the power managment ic. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 2V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 6V volts in this IC management. The recommended mounting type is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 15μA. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. It is always advisable to use TPS3307, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The maximum supply temperature that PMIC chip can work with is 40μA.
TPS3307-33DGNR Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 2V
15μA operating supply current
TPS3307-33DGNR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3307-33DGNR Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of infant care room
  • Stable power system
  • Battery cars
  • Dash board
  • Detection of phase sequence
  • Unattended substation automation
  • Detection of phase imbalance
  • Efficient information transmission
  • Linux and server computing
  • Low voltage/high power - AI, GPU
Step5Bar-code shipping tag
TPS3307-33DGNR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.55V; MANUAL RESET INPUT; POWER-ON RESET GENERATOR
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    2.14W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS3307
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    8
  • Number of Channels
    3
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Power Dissipation
    2.14W
  • Max Supply Current
    40μA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Quiescent Current
    15μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V 4.55V Adj
  • Number of Voltages Monitored
    3
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Threshold Voltage
    +1.252.934.55V
  • Undervoltage Threshold
    4.55V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA