  • TPS3307-33DRG4
TPS3307-33DRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3307-33DRG4
HK JDW NO:
815-TPS3307-33DRG4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V8 Terminals 8-Pin TPS3307 Voltage supervisor3 Channels Min 2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3307-33DRG4 Overview
This voltage supervisor has a total of 8 mounting terminals that can be used for mounting. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. A series of 3 channels can be found on this supervisor. IC management is packaged as a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Multi-Voltage Supervisor manage ics. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. There is a voltage supply of 3.3V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. IC management is possible to find a succession of 3 voltages that have been checked. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. There are a total of 8 pins on power management. This power management has 8 pins. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 2V. The supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts in this IC power. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Push-Pull, Totem Pole. In order to maintain a stable supply current for the power management, 15μA is the recommended value. There are other features such as RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.55V; MANUAL RESET INPUT; POWER-ON RESET GENERATOR to name a few. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to TPS3307, which is the base power ics number. At the most, voltage supervisor can work with a supply temperature of 40μA.
TPS3307-33DRG4 Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 2V
15μA operating supply current
TPS3307-33DRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3307-33DRG4 Voltage Supervisors applications.
  • Smartphones
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of CCU
  • Leakage current detection
  • Computer applications
  • Battery cars
  • Battery cars
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Set top box
  • Important electronics for automotive protection
Step5Bar-code shipping tag
TPS3307-33DRG4
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.55V; MANUAL RESET INPUT; POWER-ON RESET GENERATOR
  • Max Power Dissipation
    725mW
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Power Dissipation
    725mW
  • Voltage - Threshold
    2.93V 4.55V Adj
  • Undervoltage Threshold
    4.55V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm