  • TPS3620-33MDGKTEP
TPS3620-33MDGKTEP
advertisement
Manufacturer No:
TPS3620-33MDGKTEP
HK JDW NO:
815-TPS3620-33MDGKTEP
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V8 Terminals 8-Pin TPS3620 Voltage supervisor1 Channels Min 1.65V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
TPS3620-33MDGKTEP Overview
There are 8 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) functions. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Battery Backup Circuit products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. There is a voltage supply of 3.3V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. In total, the power management has 8 pins in it. Pin count of the power management is 8. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1.65V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. You should set the supervisor's temperature during -55°C~125°C TA . As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. Power management is also possible to add other features such as MANUAL RESET; POWER ON RESET GENERATOR; VOLTAGE MONITOR FOR POWER-FAIL OR LOW-BATTERY MONITORING to name a few. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by TPS3620. The maximum supply temperature is 40μA.
TPS3620-33MDGKTEP Features
Battery Backup Circuit type
Minimum supply voltage of 1.65V
TPS3620-33MDGKTEP Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3620-33MDGKTEP Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of CCU
  • Insulation fault location system
  • Electrical fire monitoring system
  • Microprocessor system
  • Rechargeable batteries
  • WiFi router
  • Kitchen appliances
  • Cloud computing
  • Medical-specific isolation transformer
  • Power distribution systems of operating room
Step5Bar-code shipping tag
TPS3620-33MDGKTEP
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Max Power Dissipation
    470mW
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Power Dissipation
    470mW
    15μA
  • Watchdog Timer
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.88V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm