  • TPS3707-25D
TPS3707-25D
advertisement
Manufacturer No:
TPS3707-25D
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3707-25D
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin TPS3707 Voltage supervisor1 Channels Min 2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3707-25D Overview
There are 8 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. A Tube package is used to package the power management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. In this IC management you will find 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions for you to refer to. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. A supply voltage of 2.5V is used to conduct the PMIC chip. Power ics operate at 1 supply voltages. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. There are a total of 8 pins on power management. There are 8 pins on the supervisor. IC management can only work with a supply voltage of 2V volts. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 6V volts. A Surface Mount mounting type is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. The output voltage of this power managment ic during operation is Push-Pull, Totem Pole. Supplied with a operating current of 20μA, this PMIC is capable of fully function as specified. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by TPS3707. A maximum supply temperature of 50μA can be used. voltage supervisor is comprised of 2 elements and has been extensively used across a wide array of target applications.
TPS3707-25D Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2V
20μA operating supply current
TPS3707-25D Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3707-25D Voltage Supervisors applications.
  • Magnetic resonance imaging
  • Cloud computing
  • Telecommunications equipment
  • Dash board
  • Functional modules
  • FPGA design
  • Consumer electronics
  • Network equipment
  • Set top box
  • Efficient information transmission
Step5Bar-code shipping tag
TPS3707-25D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    725mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    TPS3707
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    20μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Power Dissipation
    725mW
  • Max Supply Current
    50μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    20μA
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Threshold Voltage
    +2.25V
  • Undervoltage Threshold
    2.25V
  • Overvoltage Threshold
    2.32V
  • Input Capacitance
    5pF
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm