  • TPS3707-33DGNG4
TPS3707-33DGNG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3707-33DGNG4
HK JDW NO:
815-TPS3707-33DGNG4
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.3V8 Terminals 8-Pin TPS3707 Voltage supervisor1 Channels Min 2V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3707-33DGNG4 Overview
There are 8 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaging is in the form of a Tube. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. In this IC management you will find 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad functions for you to refer to. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. IC management conducts in a 3.3V-voltage supply. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. In total, the power management has 8 pins in it. This power management system has 8 pins. IC management can only work with a supply voltage of 2V volts. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 6V volts. A Surface Mount mounting type is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. The power management's supply current is 20μA. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to TPS3707, which is the base power ics number. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 50μA. With 2 elements, this supervisor has been used extensively in all application areas.
TPS3707-33DGNG4 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 2V
20μA operating supply current
TPS3707-33DGNG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3707-33DGNG4 Voltage Supervisors applications.
  • Multi-voltage system
  • Important electronics for automotive safety
  • Magnetic resonance imaging
  • Important electronics for automotive protection
  • Embedded computing
  • Detection of phase sequence
  • Kitchen appliances
  • Power communication system
  • Leakage current detection
  • Detection of phase imbalance
Step5Bar-code shipping tag
TPS3707-33DGNG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    2.14W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS3707
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    20μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Power Dissipation
    2.14W
  • Max Supply Current
    50μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    20μA
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    3V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm