  • TPS3808G12DBVR
TPS3808G12DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS3808G12DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3808G12DBVR
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
3.3V6 Terminals 6-Pin TPS3808G12 Voltage supervisor1 Channels Min 1.65V Max 6.5V
Purchasing and Inquiry
TPS3808G12DBVR Overview
This power management consists of 6 mounting terminals on which it can be mounted. This power ic is packaged in a way that looks like a Cut Tape (CT). For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. There are SOT-23-6 functions included in this PMIC so that you can refer to them. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 3.3V. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. The total number of pins on this power management is 6. 6 pins are present on the power management system. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1.65V. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TJ. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. The supply current of the power management is 2.4μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by TPS3808G12.
TPS3808G12DBVR Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.65V
2.4μA operating supply current
TPS3808G12DBVR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3808G12DBVR Voltage Supervisors applications.
  • Network equipment
  • Military electronics
  • Automotive power systems
  • Electronics installed in the vehicle
  • Computer applications
  • Smartphones
  • Solar power charger
  • Sensitive sensors
  • Detection of phase sequence
  • Functional modules
Step5Bar-code shipping tag
TPS3808G12DBVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3808G12
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.4μA
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    2.4μA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0057mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.1144V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.1256V
  • Threshold Voltage
    +1.12V
  • Undervoltage Threshold
    1.12V
  • Overvoltage Threshold
    1.1256V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm