  • TPS3808G25DBVRG4
TPS3808G25DBVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3808G25DBVRG4
HK JDW NO:
815-TPS3808G25DBVRG4
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
3.3V 6 Terminals 6-Pin TPS3808G25 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.65V Max 6.5V
Quantity:
In Stock : 30968
Step5Bar-code shipping tag
TPS3808G25DBVRG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    DETECTOR THRESHOLD VOLTAGE IS 2.33V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3808G25
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.4μA
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Quiescent Current
    2.4μA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0057mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.3183V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.341V
  • Threshold Voltage
    +2.33V
  • Undervoltage Threshold
    2.33V
  • Overvoltage Threshold
    2.341V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm