  • TPS3851G25EDRBT
TPS3851G25EDRBT
advertisement
Manufacturer No:
TPS3851G25EDRBT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3851G25EDRBT
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
5V 8 Terminals TPS3851G25 Voltage supervisor 1 Channels
Quantity:
In Stock : 36250
Step5Bar-code shipping tag
TPS3851G25EDRBT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS3851G25
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    170ms Minimum
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm