  • TPS40050QPWPRQ1
TPS40050QPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS40050QPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS40050QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
TPS40050QPWPRQ1
Description:
16 Terminals 8V~40V 16-Pin TPS40050 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 1MHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TPS40050QPWPRQ1 Overview
It comes in a 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, so switching controller can be used for most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC packaging is solid with a Cut Tape (CT) enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sdc controls with 8V~40V voltage are supplied and operated. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~125°C TJ. The switching controller can be switched at Up to 1MHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start which allows efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. The 16 terminations can be used for a wide range of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 24V volts. Searching "TPS40050" will return other relevant dc to dc converter ics. In total, switching converter has 16 pins. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 8V. DC regulator outputs 32.5V voltage according to the test statistics. A starting point for a project is to note down the dc dc regulator's usual output current, which is 200μA. In most applications and prototypes, DC switcher's Surface Mount makes it suitable. 1MHz is the maximum frequency of this dc regulators. In order for the voltage regulator dc to dc to perform safely and reliably in a circuit, users are advised to apply 40V. A dc to dc voltage regulator in the Automotive, AEC-Q100 series, it belongs to this family. DC switchings that are dormant use 1.5mA.
TPS40050QPWPRQ1 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: Up to 1MHz
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
TPS40050QPWPRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS40050QPWPRQ1 DC to DC converter applications.
  • Domestic water pumps
  • Network technology
  • Remotely powered electric motors
  • Industrial controllers
  • Energy management systems
  • Textile machinery
  • Nuclear power plants
  • Experimental setup
  • Printing equipment
  • Plate bending machines
Step5Bar-code shipping tag
TPS40050QPWPRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    62.312252mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS40050
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    32.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    200μA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~40V
  • Quiescent Current
    1.5mA
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Max Frequency
    1MHz
  • Duty Cycle (Max)
    94%
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm