  • TPS65010RGZRG4
TPS65010RGZRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS65010RGZRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS65010RGZRG4
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable TPS65010 48-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 3.6V 1A 48 Terminals 48 Pin
Purchasing and Inquiry
TPS65010RGZRG4 Overview
There is a package Tape & Reel (TR) available.There is currently a package available named 48-VFQFN Exposed Pad.In this case, the device is mounted in the way of Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C TA will ensure reliable performance.This device makes use of an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.To charge the device, there is a requirement for Constant - Programmable current.There are related parts to this device according to the base part number TPS65010.It contains a total of 48 terminations.There is a setting of 4.2V for the battery pack.In total, it has 48 pins.A maximum charging current of 500mA is recommended.In order for the product to function as intended, there are 48 pins that must be connected.The total number of channels that can be accessed by users is 2.A 3.6V battery should be sufficient.The board is capable of handling a voltage input of zero volts.It is possible to achieve high efficiency by using an output voltage of 3.3V.In this case, the output current of the device is set to 1A.There is a subcategory of Power Management Circuits for this device.It is capable of functioning at a voltage as low as possible, for example 4.5V voltage for this circuit is used.As far as the mounting is concerned, it is mounted in the way of Surface Mount.In order to ensure optimum supply voltage, the maximum voltage setting is set to 0.05mA.A power supply setting of 0 has been assigned to the part.
TPS65010RGZRG4 Features
Battery pack voltage of 4.2V
2 channels
Power Management Circuits subcategory
48-VFQFN Exposed Pad package
TPS65010RGZRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS65010RGZRG4 Battery Chargers ICs applications.
  • Electric lift car
  • Portable medical equipment
  • Automotive electronics
  • Military equipment
  • Fast charge
  • Industrial handhelds
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
  • GPS portable devices
  • Charging cradle for wearable devices
  • High end, feature-rich consumer
Step5Bar-code shipping tag
TPS65010RGZRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.05mA
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    137.410139mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    1.25MHz
  • Base Part Number
    TPS65010
  • Pin Count
  • Output Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3.6V
  • Number of Channels
    2
  • Interface
    I2C, USB
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    1A