  • TPS715A33DRBR
TPS715A33DRBR
advertisement
Manufacturer No:
TPS715A33DRBR
HK JDW NO:
815-TPS715A33DRBR
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS715A33DRBR
Description:
Fixed 0.65mm Gold TPS715A33 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 121260
Step5Bar-code shipping tag
TPS715A33DRBR
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS715A33
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    5.8μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    80mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Quiescent Current
    3μA
  • Accuracy
    4 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    4.2μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.12V @ 80mA
  • PSRR
    60dB (100kHz)
  • Dropout Voltage
    670mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.67V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    160mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    3.2μA
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm