  • TPS79501DRBR
TPS79501DRBR
advertisement
Manufacturer No:
TPS79501DRBR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS79501DRBR
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS79501DRBR
Description:
Enable Adjustable 0.65mm Gold TPS79501 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3564
Step5Bar-code shipping tag
TPS79501DRBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS79501
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    260μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    385μA
  • PSRR
    59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Reference Voltage
    1.225V
  • Dropout Voltage
    105mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.11V
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    2.4A
  • Input Bias Current
    265μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm