  • TPS7A05285PDBVT
TPS7A05285PDBVT
advertisement
Manufacturer No:
TPS7A05285PDBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS7A05285PDBVT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.95mm 7A05285 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 250
Step5Bar-code shipping tag
TPS7A05285PDBVT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    7A05285
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Input Voltage (Min)
    3.35V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    3μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.308V @ 200mA
  • PSRR
    40dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.204V
  • Output Voltage1-Max
    2.9355V
  • Output Voltage1-Min
    2.7645V
  • Length
    2.9mm