  • TPS7A11105PDRVR
TPS7A11105PDRVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS7A11105PDRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS7A11105PDRVR
Description:
0.65mm TPS7A11105 PMIC
Quantity:
In Stock : 3369
Step5Bar-code shipping tag
TPS7A11105PDRVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS7A11105
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N6
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage 1
    1.05V
  • Input Voltage (Min)
    1.55V
  • Input Voltage (Max)
    3.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Output Voltage1-Max
    1.0657V
  • Output Voltage1-Min
    1.0342V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    0.5A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.14V
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Adjustability
    FIXED
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm