  • TPS7A6350QPWPRQ1
TPS7A6350QPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS7A6350QPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS7A6350QPWPRQ1
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable, Reset Fixed TPS7A6350 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 14 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 5352
Step5Bar-code shipping tag
TPS7A6350QPWPRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS7A6350
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    2.45W
  • Quiescent Current
    20μA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO), Watchdog
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 200mA
  • PSRR
    60dB ~ 30dB (100Hz ~ 150kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    350mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm