  • TPSB106K020H1000
TPSB106K020H1000
advertisement
Manufacturer No:
TPSB106K020H1000
HK JDW NO:
66-TPSB106K020H1000
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
Description:
10μF ±10% 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 2μA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric), 1210
Step5Bar-code shipping tag
TPSB106K020H1000
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    292mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm