  • TPSE476K025S0100
TPSE476K025S0100
advertisement
Manufacturer No:
TPSE476K025S0100
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSE476K025S0100
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.0118mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSE476K025S0100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0118mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm