  • TPSMA6L24A
TPSMA6L24A
advertisement
Manufacturer No:
TPSMA6L24A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TPSMA6L24A
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
TPSMA6L24A
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 24V 600W 60A 5% UniDirectional
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMA6L24A
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMA6L
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Peak Pulse Current
    15.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    60A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    29.5V