  • TPST476K006R1200
TPST476K006R1200
advertisement
Manufacturer No:
TPST476K006R1200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPST476K006R1200
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
Description:
47μF ±10% 1.2Ohm 2-Termination Polar Tantalum Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric), 1210
Quantity:
In Stock : 3794
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TPST476K006R1200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm